Blogger tarafından desteklenmektedir.

GÜVEN

by - Temmuz 19, 2017Merhaba!

Başlıktan da anladığınız gibi bugün güven hakkında yazıyorum.

Bu konu aslında hepimizin muzdarip olduğu bir konu. Peki benim aklıma nereden geldi bu konu, izlediğim yabancı bir diziden.. karakter yakınları tarafından sürekli yarı yolda bırakılıyor. Kimse ona güvenmiyor ve o güvendiği herkesten hasar alıyor. Ailesinden bile..

Gerçek hayatta da böyle değil midir? Devir değiştikçe özellikle -ben bunu teknoloji çağına bağlıyorum-  teknoloji geliştikçe güven diye bir şey kalmadı. Özel konuşmalarımız bile bir screen shot ın ucunda ☺

Şaka bir yana herkes kendini kurtarmaya çalışıyor. Kendi iyiliğini kendi menfaatlerini her şeyin önüne koyuyor. Sende öylesin, bende öyleyim.. Zaman geçtikçe güvenilmez oluyoruz, zaman geçtikçe kime güveneceğimizi şaşırıyoruz.

Asıl soru neden bu hale geldik ya da nasıl bu hale geldik? Neden bir kalp kırmak bizim için bu kadar önemsiz? Neden insanlara ve geleceğe karşı güvensiziz? Neden hiç kimseye eyvallahımız yokmuş gibi davranıyoruz? Neden güvenilir olamıyoruz?

Bir sürü soru ve daha bu kadar çok soru... işin içinden çıkılamayacak kadar çok ve kafa yormamızın fayda etmeyeceği sorular.

Bu soruları cevaplayamayız çünkü herkes kendi öz eleştirisini kolay yapamaz. Herkes kendisine göre güvenilir ve iyi... başkası bizi eleştirince de hırçınlaşıp sustururuz. Eleştirilmeyi sevmeyiz.

Yapmamız gereken tek şey önce kendimize güvenmek. Kendimize verdiğimiz sözleri tutmak. Herkes kendisinin güvenilir olduğunu görürse sorun halledilebilir diye düşünüyorum. Şimdi, ilk sözümüz kendimize ve başkalarına dürüst olmak olsun. Herkes kendisine yapılmasını istemediği şeyi başkasına yapmasın. Ve en önemlisi kendinize verdiğiniz sözleri mutlaka ama mutlaka tutun. Bu gün 2 litre su içicem diye sabah kalktığınızda söz verirseniz o gün onu yapmadan uyumayın. Güvenilir olmayı başkalarından beklemeden önce kendimizden beklemeliyiz.

Dünyayı daha yaşanılabilir bir yer yapmak bizim elimizde. Önce kendimiz için, sonra tanıdığımız ya da tanımadığımız herkes için...

You May Also Like

7 yorum

 1. Ne kadar güven verirsen o kadar güvenilir olursun. Güvenilir diye tanınmanın bir başka yolu da şaka dahi olsa yalan söylememek.

  YanıtlaSil
 2. Bence güven böyle bir şey değil. Özellikle ikili ilişkilerde güven vermek ve ya almak sorgulanmamalı.İlişkilerimize yüzde yüz güvenle başlamalıyız ve soru sormamalıyız karşımızdaki insana.Ama şu an ilişkiler saçpa sapan güvensiz sorularla başlıyor.Güven kelimesinin bu kadar popüler olmasının sebebi de bence bu sorular.Daha bi insanı tanımada ona soru sorarak güvenmediğimizi belli ediyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tanımadığımız insanlara tanımadan nasıl güvenebiliriz ki? Önce güven vermek zorundayız ki güven alalım, bence ..

   Sil
 3. Ailem disinda hic kimsye güvenmemeyi ben ögrendim. Böyle daha az yaralaniyorum diyelim :) ben seni ekleyememisim simdi eklicem insallah canm. Güzel bir yazi olmus emegine saglik 💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten güvendiğimiz kişi az olunca yaralanma ihtimalimizde az oluyor haklısın 😊 teşekkür ederim 🌹

   Sil

Instagram