Blogger tarafından desteklenmektedir.

MEME KANSERI

by - Ekim 29, 2017
Merhaba bloğuma hoşgeliniz 😊

 Öncelikle,sağlıklı günler dileyerek başlamak istiyorum.
Bloğumda geçen gün paylaştığım ‘’KKMM nedir?’’ başlıklı yazım çokça teşekkür aldı ve ben de unuttuğum birkaç şeyi hatırlamak,yazımı tamamlamak,eksik bi şey bırakmamak adına biraz daha araştırma yapma gereksinimi hissettim. 

KKMM önemli, basit, farkındalığı arttıran bir muayenedir. Fakat,dikkat edilmesi gereken,bizim sorumluluğumuza düşen birkaç madde daha var.
KKMM’nin kadınlar(daha az riskli olarak erkekler) için basit bir muayene ile önemli bir farkındalık oluşturduğunu söyledim. 

Ne için önemlidir peki? ERKEN TANI! Erken tanının kanserlerde ne kadar mühim, hayati olduğunu herkes bilir. Erken tanı alan bir kanser,basitçe; ’’ortaya çıkan organda fazla büyümemiş ve diğer organlara yayılmamış’’ diyebiliriz. 

Neden erken tanının önemine dikkat çektim?Çünkü erken tanı alan bir kanser evre 1 veya 2’dedir.Yani bu kanser kürabl tedaviyle(kesin sağaltıcı,ortadan kaldıran)yok olup gidebilir.Erken tanının da önemine dikkat çektiğimize göre asıl konuya dönüp eklemek istediklerime devam ediyorum.

Meme kanseri kadınlardaki en yaygın kanserdir. KKMM ise sadece farkındalıkta ve erken tanıda önemlidir, dünya sağlık kuruluşlarına ve yayınlanan kılavuzlara göre yeterli değildir. KKMM bizi meme kanserinden bütünüyle korumaz. ACS’nin(American Canser Society) 2009 da yayınladığı kılavuza göre iki risk grubu vardır: 

Orta Riskliler(Bütün kadınlar) ve Yüksek Riskliler(Bütün kadınlar ve bazılarında görülen risk faktörleri)
Not:1 ve 2 orta riskli grubu içerir.
Riskli grup:
1.Hem anne hem baba tarafında 1. ve 2. Derece akrabalarında meme kanseri öyküsü olanlar
2.BRCA mutasyonu taşıyanlar
3.Hodgkin Lenfoma için göğüs duvarına radyasyon tedavisi alanlar
(ACS:Breast Canser Facts and Figures 2009-2010 http//www.cancer.org/downloads/stt/F861009)

Sonuç olarak;meme kanserinde erken tanı farkındalıkla mümkündür.KKMM farkındalık oluşturmak açısından önemli olduğu kadar,yayınlanan kılavuzların da önemi  tıbbi takip açısından büyüktür(Özellikle yüksek risklilerde). 

Ülkemizde tarama amaçlı yapılan mammografilerin ve MR’ların sayısı oldukça azdır. Bu bizim insanımızın kadercilik zihniyetinden ileri gelmektedir. Halbuki ,kaderimizi sağlıklı yaşamak yönünden yaptığımız doğru tercihler ileri dercede etkiler. 'Hasta olmadan doktora gitmemek’ algısını yıkmak sağlığımız için gerekli ,bizim sorumluluğumuzda olan bir durumdur. 

İşin içinde biri olarak doktor ve hemşirelerin kontrol amacıyla,hiçbir şikayeti olmadan hastaneye gelen insanlar hakkında mutluluk duyduklarını belirtmeliyim. Siz de doğru farkındalıkla sağlıklı bir yaşama daha çok özen gösterebilirsiniz.

Sağlıkla kalın 😊

You May Also Like

10 yorum

 1. Tşkrlr verdiğiniz fayfalı bilgiler için.

  YanıtlaSil
 2. heeey baak son yazımdasıııın :)

  YanıtlaSil
 3. Her kadın hatta erkekler tarafından mutlak bilinmesi gereken içerikteki yazınız için teşekkürler.

  Deep Tone'un yazısında sizden bahsettiğini okudum ve ziyaretinizdeyim. Merhaba :)

  YanıtlaSil
 4. İstememe rağmen sanırım son İzleyiciler hatası nedeniyle sizi takip ediyor olamadım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Izlediğiniz bloglara ekleyebilirsiniz ya da google+ tan takip edip yazılarıma ulaşabilirsiniz

   Sil
 5. Emegine sağlık canım güxel bir yazı olmuş . Sevgiler

  YanıtlaSil
 6. Çok hassas ve önemli bir konu..Hepimizin farkındalıklı olması ve tetkiklerimizi düzenli yaptırması şart.Bilgilendirme için teşekkürler..
  Sevgiler..

  YanıtlaSil

Instagram