Blogger tarafından desteklenmektedir.

Eleştireceksen Kendini Eleştir!

by - Kasım 04, 2017


Merhaba arkadaşlar bloğuma hoşgeldiniz ☺ bu yazımda size aslında her yerde duyduğunuz ve başlıkta gördüğünüz sözün benim için neler ifade ettiğini yazacağım.

Hepimiz her gün birçok eleştiriye maruz kalıyoruz. Maruz kalıyoruz diyorum çünkü herkes eleştiri yapmasını bilmiyor. Kırıcı ve aşağılayıcı bir tavır takınıp hataları yüze vurmak eleştirmek değil bence. Böyle yaptıktan sonra da eleştiriye açık değilsin, şaka kaldıramıyorsun gibi sözler duyuyoruz.

Eleştiri birinin yaptığı şeylere karşı yorumlarımızdır.  Bu yorumları yaparken saygı çerçevesinde olmak zorunda herkes. Zorunda diyorum çünkü kimsenin kimseyi kırmaya hakkı yok ve kimsenin özel alanını ihlal edemeyiz. Sizin eleştirdiğinizi sandığınız kişi belki o an size bir şey belli etmedi ama yalnız kaldığında sürekli sizin söylediklerinizi düşündü, belki ağladı. Bilemezsiniz.

Herkes birbirinden farklıdır. Kimileri siyah sever, kimileri pembe. Kimileri şişmandır, kimileri çok zayıf. Kimileri sivilcelidir ne yapsa geçmiyordur ergenliktedir, hormonlarıyla alakalıdır. Bunu onlar seçmedi. Siz söylemeden önce de onlar zaten kusurlarının farkındaydı. Kendi kendine çabalıyor belki ama düzelmesi zaman alacak. Bu sizi ilgilendirmez.

Mevlananın dediği gibi "Kusurları örtmede gece gibi ol." Bırakın eleştirmeyin. Karşınızdakini olduğu gibi sevmeye çalışın. Kusurlarıyla. O sizi öyle kabul etmiş ve sizin yanınızda.

Kimse mükemmel değildir. Sizde değilsiniz. Başkalarının açıklarını arayıp eleştirmeye uğraşana kadar kendi kusurlarınızla başa çıkın.

Kendinize iyi bakın.

You May Also Like

10 yorum

 1. eleştiri öğüt şikayet çok iyi biliriz di miiiii :)

  YanıtlaSil
 2. Bencede canım kimse mükemmel değildir, hepimizin eksik yada fazla yanları vardır. Güzel bir noktaya değünmişsin ;)

  YanıtlaSil
 3. Zaten o bizi acımasızca eleştirenler kendilerine hiç laf söyletmiyorlar. Bence de herkes sadece kendiyle ilgilenmeli, kendini eleştirmeli..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Malesef benciller ve kendi hatalarını kabullenemedikleri için eleştiriyorlar zaten..

   Sil
 4. Her doğru ve her yanlış yaşam ve insan olma kuralları haricinde kişiye özeldir.

  YanıtlaSil
 5. Eleştirmek en kolay yaptığımız şey. Herkes önce kendisine baksa ve düzeltse daha iyi olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öyle ama herkesin bunu idrak etmesi gerekiyor önce..

   Sil

Instagram