Blogger tarafından desteklenmektedir.

Gebelikte Ne Kadar Kilo Alınmalı?

by - Aralık 13, 2017Gebelikte kilo almak engellenemez bir durumdur. Ancak halk arasında söylendiği şekilde "sen iki canlısın, çok ye" yaparsanız doğru kilo almıs olmazsınız. Kontrollü bir şekilde doğru kilo almak gebelikten sonra eski halinize çabuk dönmenizi ve bebeğinizi sağlıklı dünyaya getirmenizi sağlar.

Ne kadar kilo almanız gerektiği aslında gebelik öncesi kilonuzla ilgilidir.  Ortalama 12-13 kilo almanız normal görülüyor. Gebelikte aşırı kilo almak anne ve bebek sağlığı açısından bazı hastalıkların risklerini arttırıyor. Gereğinden fazla alınan kilolar da gebelikten sonra verilemeyen kalıcı kilolar haline geliyor ve kalp damar hastalıkları başta olmak üzere bazı hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Gebelikten önce kilonuz normalden az ve gebelikte kilo almamaya çalışırsanız da bebeğiniz düşük kilo ağırlıklı ya da erken doğum riskli olabilir.

Kaç kaloriye ihtiyaç duyduğunuzu, gebelikten önce kaç kalori alıyorsanız gebelik sürecinde yaklaşık 300 kalori ekleyerek hesaplayabilirsiniz. Ilk 3 ay içinde günlük toplam 2000 kalori, ikinci üç ay için 2200 kalori, son üç ay için 2400 kaloriye ihtiyacınız vardır.

Ilk üç ay kilo almak çok gerekli değildir. Ilk üç ay için 1,5-2 kilo almak yeterlidir. Bu da günde fazladan 150-200 kalori demektir ve bir kase yoğurt bu ihtiyacı karşılar.

Gebelikte yenen miktardan çok ne yendiğine önem verilmelidir. Taze, vitamin bakımından zengin sebze, meyve ve tam tahıl ürünler tercih etmelisiniz.

**Bu yazıyı yazarken aile sağlığı merkezinden aldığım "Bebeğim Yolda, Ben Hazırım!" kitapçığından yararlandım. Ücretsiz olarak gebelere verilen bir kitapçık. Gidip isteyebilirsiniz.**

You May Also Like

12 yorum

 1. Güzel bilgiler canım :) aklımda bulunsun 💕

  YanıtlaSil
 2. Bu kitapcığın sağlık merkezinden ücretsiz verilmesi çok iyi.Bunu da duyurduğun için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, bilinçlendirmeye artık önem veriliyor. Rica ederim 😊

   Sil
 3. Çok yararlı bir paylaşım olmuş devamı gelmeli.

  YanıtlaSil
 4. gebelik kiloları nasıl verilir, serinin ikinci broşürü olsuuuun :)

  YanıtlaSil
 5. çok faydalı bir yayın olmuş... ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 6. Tam 30 kilo aldım.Hepsini verdim fakat bana hipoglisemiyi verdi. Her gebeye aynı şeyi söylüyorum. Hamileyim diye her istediğinizi yemeyin az ölçüde tadına bakacak kadar yiyin. :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet hamilelikte nasıl olsa doğumdan sonra veririm diyip her şey yenmemeli 😔 dikkat edilmesi gerekiyor

   Sil

Instagram