Blogger tarafından desteklenmektedir.

HypnoBirthing-Morgan Yöntemi

by - Aralık 25, 2017


Size harika bir kitap tanıtmak istiyorum. Bu kitap bir doğuma hazırlık kitabı. Normal doğumun sorunsuz, anne ve bebek için sağlıklı bir şekilde sonlanması için neler yapılması gerektiğini anlatıyor.

Aslında bütün kadınların korktuğu doğumun doğanın bir dengesi olduğunu bunu yapabilecek gücün bizde bulunduğunu hatırlatıyor. Kitabın kapağında yazan "Bütün doğal doğumların bir amacı vardır; kelebek çıkarken kozasını yırtıp açmayı kim düşünür?, kim civcivi dışarı çekip çıkartmak için kabuğu kırar?" sözü aslında kitabın ana düşüncesi.

Normal doğumun hiçbir müdahale olmadan anne ve bebeğin gerçekleştirebileceğini gösteriyor bize.

"HypnoBirthing, bir doğurma tekniği veya yöntemi olduğu kadar bir doğum felsefesidir. Programın temel ilkesi, çocuk doğurmanın kadınlar için normal, doğal ve sağlıklı bir işlev olduğudur. Bu itibarla, yüksek risk taşımayan çok fazla sayıda kadın, doğumu, nazikçe ve sakince başarabilir."

"Bir HypnoBirthing annesi, bedeninin yaratılıştan gelen doğurma bilgisini kucaklamayı, bedeniyle ve bebeğiyle birlikte çalışarak doğurma sürecinde rahatlamayı öğrenir. Her birinin kendi işini nasıl yapacağını bildiğine inanır."

Kitaptan bir doğum hikayesi paylaşmak istiyorum;

"Bir babanın gözünden doğum;

Conny'nin sabah 5.30'da suyu geldi ama başka hiçbir şey olmuyordu. Bana işe gitmemi söyledi. Sabah 9.00'da kasılmaları olduğunu söyledi ama düzenli bir şey yoktu. Ne olur ne olmaz diye eve gitmeye karar verdim. Hastane için eşyaları toparladık ve annemlere gitmeye karar verdik çünkü onlar hastaneye on dakikalık mesafede oturuyordu.

Babamlara gelene kadar kasılmalar geçmişti ve sonraki birkaç saat boyunca bir tek kasılması bile olmadı. Connie biraz endişelenmeye başlamıştı çünkü birkaç saat içinde suyu geleli on iki saat olacaktı ve yakın zamanda bir şeyler başlamazsa bu, hastanede doğumun başlatılmasına neden olabilirdi ki bunu istemiyorduk.

Yemeğimizi yedikten sonra koltuğa uzandı. Yumuşak, enstrümental bir müzik koyduk ve onu rahatlatmak için gevşeme yazılarını gözden geçirdik. On dakika içinde güçlü kasılmaları olmaya başladı ve araları 5 dakikaydı. Bir saat içinde kasılmaların arası 3-4 dakika oldu. Hastaneye vardığımızda, kasılmaların arası 2 dakikaya inmişti.

Hastaneye yatışı yapılırken Conny 7-8 cm açılmıştı bile. Bu sırada yavaş balon nefes alıştırmasını yapmaya devam etti. Kasılmalar arasında gülümsüyordu ve rahattı. İnanılmazdı. Tıpkı video filmlerde gördüğümüz gibiydi ama şimdi öyle gerçekti ki...

Akşam 6.00'da doğum odamıza geldik. Hemşire Conny'nin karnına fetus monitörünü yerleştirdi ve bizi Conny ıkınma ihtiyacı duyana kadar yalnız bıraktı. Akşam 7.45 itibarıyla, minik Colin Emanuel Varga dünyaya geldi. Epidural yok, epizyotomi yok, serum yok, çığlık atan bebek yok, itme-çekme yok. 4020 gr ağırlığında 51 cm boyundaydı.

Doktor hanım tek kelimeyle harikaydı. Sabırlı, anlayışlı ve teşvik ediciydi ve hep doğru terminolojiyi kullandı. Hemşire kadrosu bile destekleyiciydi. Böyle tamamen doğal bir doğuma o kadar şaşırmışlardı ki bir oda dolusu hemşiremiz vardı. Her şey o kadar iyi, o kadar çabuk, o kadar acısız oldu ki... Conny'nin dediği gibi çok basınç var, acı yok.

HypnoBirthing gerçekten işe yarıyor. Harika bir deneyimimiz oldu ve Colin uyanık, memnun ve mutlu. Siz geri kalanlara en iyi dileklerimizi gönderiyoruz; Mutlu HypnoBirthingler... "

Kitapta korku ve stresin doğumu nasıl olumsuz etkilediğini, korku ve stres olmazsa bedenin doğuma normal bir şekilde hazırlanabileceğini anlatıyor. Zihin gücü, nasıl korkuyla bedeni olumsuz etkiliyorsa; olumlu düşünce ve gevşeme bedene yardımcı olabilir ve onun özgürce, etkin bir şekilde, kötü etkiler olmadan doğurma yeteneğini arttırabilir.

Kitapta daha birçok konuyla ilgili bilgi veriliyor. Anne adaylarının ve anneye refakatçi olacak kişinin doğumdan önce mutlaka okuması gereken bir kitap.

You May Also Like

12 yorum

 1. Himm o zaman anne olmadan okumak lazim canim :) tesekkurler

  YanıtlaSil
 2. Dogumdan ziyade cok dikis atilmasindn dolayi zor bir dogum gecirdim :)

  Epizyotomi olmamissa fazla sanslilsrdansiniz. Ama o is o kadar kolay degil canm 😀 En dayaniklisi bile pes ediyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte bu kitapta nasıl pes etmeyeceğiniz yazıyor aslında 😊

   Sil
 3. Merhabalar yeni bakabildim bloguma ben de sizi takipteyim iyi günleeer :)))

  YanıtlaSil
 4. miribaaa sınavlarda başarılaar sanaaa :)

  YanıtlaSil
 5. Şuan kitabı okuyorum 39+5 haftalık hamileyim normal doğumumu bir aksilik çıkmazsa heyecanla bekliyorum bnce harika motive edici bir kitap tum hamişlere tavsiye ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çoook sevindim 😊 Umarım doğumunuz çok güzel geçer, bebeğinizi sağlıkla kucağınıza alırsınız 😊💕

   Sil

Instagram