Blogger tarafından desteklenmektedir.

1-31 Ocak Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı

by - Ocak 23, 2018


Rahim Ağzı Kanseri Nedir?

Rahim ağzı kanseri genellikle 50 yaş civarında ortaya çıkan ancak son yıllarda genç kadınlarda da görülmeye başlanan bir kanser türüdür. Rahim ağzı kanserlerinin neredeyse tümü HPV virüsü ile oluşur. HPV cinsel yolla bulaşan bir virüstür. HPV genital bölgeyi enfekte eder ve temas ile yayılır. Özellikle kadınlarda olmak üzere cinsel bölgede siğillere ve kansere yol açar. Erkeklerde de penis kanserine neden olabilir.  HPV den korunmak için 12 yaşından itibaren aşısı yaptırılmalıdır.

Enfeksiyon sonucu oluşan siğiller yakılarak, dondurularak, cerrahi ya da kremler yardımıyla tedavi edilebilir. Tedavi sonrasında tekrarlayabilir. Her genital siğilin rahim ağzı kanseri olması söz konusu değildir.

Rahim Ağzı Kanseri Teşhisi Nasıl Konur?

Rahim ağzı kanseri smear testi ile ya da kolposkop ile (rahim ağzını büyüterek gösteren alet) gözlenebilir. Kesin tanı şüpheli bölgeden alınan biyopsi ile konulur. Hastalığın ilk belirtileri kanlı akıntı, cinsel ilişki sonrası kanama, düzensiz adet kanaması gibi belirtilerdir.

 Rahim Ağzı Kanseri Risk Faktörleri

 • Çok eşli olmak. (Cinsel yolla bulaşan hastalık riskini artırır)
 • Cinsel ilişkiye yirmi yaşından önce başlamak.
 • Sigara içmek.
 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması.
 • Genital organlarda sık enfeksiyon yaşamak.
 • Çok sayıda doğum yapmak.
 • Sosyoekonomik düzeyin düşük olması.
 • C ve A vitamini eksikliği.


Rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için kadınların düzenli smear testi yaptırması çok önemlidir. Aktif cinsel yaşamı başlamış tüm kadınların her yıl bir kez smear testi yaptırması gerekir. Testler menapoz sırasında da yaptırılmalıdır. Altmış beş yaşından sonra doktorun bilgisiyle smear testine son verilebilir.

Smear testinin yanında kolposkopi muayenesi de tanı koymada etkilidir. Kolposkopi, dürbünle benzeyen bir aletle rahim ağzına bakılarak incelenmesidir. Rahim ağzında oluşan değişiklikleri bu aletle görmek mümkündür.

Rahim ağzı kanseri kadınlar için hayatı tehdit eden ilk üç kanserden biridir ve erken teşhis çok önemlidir. Her kadının bu konuda bilinçlenmesi, kontrollerini aksatmadan smear testini yaptırması gereklidir.

You May Also Like

7 yorum

 1. Tesekkurler cok onemli bilgiler .
  Sevgiler 💖😘

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkürler. Herkesin farkında olması gerek. Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz bu kanser yüzünden bir çok kişi hayatını kaybediyor.
  Bu arada yaptığınız yorumu internetin aziziliğine uğrayarak yanlışlıkla sildim. Özür dilerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim bence de farkındalık yaratılması gereken bir konu :) önemli değil :)

   Sil
 3. Bloggerlar Sanal Alemde Buluşuyor!
  Merhaba, yazınız için teşekkürler. Bloggerların buluşma ve sosyal paylaşım platformunda sizleri de aramızda görmek isteriz. Böylelikle diğer bloggerları tanıyabilir, yeni fikirler edinebilir ve içeriklerinizi daha geniş kitleye tanıtabilirsiniz. İyi çalışmalar.

  YanıtlaSil

Instagram