Blogger tarafından desteklenmektedir.

Beyza'nın Kadınları/FİLM

by - Ekim 31, 2018


Başrollerini Demet Evgar, Tamer Karadağlı ve Levent Üzümcü' nün oynadığı 2006 yapımı Türk filmi. Konusu psikolojik. IMDB: 7.8

Psikiyatri hocamızın önerisiyle izlediğim bir filmdi. Film biraz karanlık olduğu için izlerken zorlandım baya. Türk filmi olmasına rağmen cesur çekimlerin olmasına da ayrı şaşırdım doğrusu. Demet evgar çok iyi bir oyunculuk sergiliyor her zamanki gibi.

Filmde Beyza isminde bir karakter var. Psikiatr biriyle evli. Beyza'da dissosiyatif kişilik bozukluğu var. Bu nedir derseniz, dissosiyatif kişilik bozukluğu aslında çoklu kişilik bozukluğu anlamına geliyor. Kişi birçok kişiliğe sahip ve bu kişiliklerin birbirinden haberi yok. En önemlisi de kişilik değiştiğinde yeni kişilik bir öncekinin yaptılarını ve nasıl biri olduğunu hatırlamıyor. Örneğin; kötü bir olay yaşayan ve ani bir geçişle neşeli bir karaktere bürünen kişi yaşadığı kötü olayı hatırlamaz.

Biraz kafanız karışmış olabilir ama filmi izleyince çok iyi anlayacaksınız. derste biz de ''Nasıl yani?'' diye düşünmüştük. Ama Demet evgar tam anlamıyla rolüne bürünmüş ve gerçekten bu hastalığa sahip biriymiş gibi bize yansıtıyor.

You May Also Like

6 yorum

 1. Çoklu kişilik bozukluğuyla ilgili filmler ilgimi çekiyor. Bu filmi de merak ettim, ismini duymama rağmen izlememiştim, izlenecekler listeme yazdım :)

  YanıtlaSil
 2. Konusu ilgimi çekti, oyuncu kadrosu da çok iyi. Listeme aldım, teşekkürler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim yorumunuz için, umarım izleyip beğenirsiniz. Tanıdığımız bildiğimiz oyuncuları bu filmde çok farklı gördüm açıkcası mutlaka izlemelisiniz 😊

   Sil
 3. Türk sinemasında çok fazla yer verilmeyen bir tür psikolojik filmler. Birkaç yıl önce izlemiş ve çok beğenmiştim. Tekrar izleme isteği uyandı şu anda :)teşekkürler paylaşım için

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında halkın daha çok bilinçlenmesi ve bu hastaları dışlamaması için bu tür filmler yaygınlaştırılmalı bence. Farkındalık açısından. İnsanlar bilmiyor çünkü birçok şeyi ve korkup dışlıyorlar bu insanları bu da hastaların daha agresif olmasına içine kapanmasına ve tedavi sürecinin uzun olmasına sebep oluyor.

   Sil

Instagram