Blogger tarafından desteklenmektedir.

Güzellik Algısı

by - Mart 04, 2019


Merhaba
Bu benim 100. yazım. O yüzden özel aslında benim için. Bir gün 1000 olur mu bilmiyorum ama, hiç okuyan kalmayana kadar yazacağım galiba.

Neyse konumuza dönelim. Uzun zamandır bu konu hakkında yazmak istiyordum aslında. Arkadaşlarım ve çevremdeki diğer insanlar tarafından bu linçlere maruz kaldığım için ve kendimi kötü hissedip, kendime çok haksızlık edip yüklendiğim için bu konu hakkında çok düşündüm.

Öncelikle, güzellik sizin için ne demek? Bir kadının güzel olması ya da bir adamın yakışıklı olması için ne gerekiyor? Sosyal medyaya baktığımızda insanları o kadar kalıplaştırıyorlar ki, herkes mükemmel olmaya çalışıyor.

Peki, mükemmel ne? Bir kadının mükemmel olması için inci gibi dişleri (temizliği kasdetmiyorum), koca koca badem gözleri, fındık burnu, uzun saçları, pürüzsüz gözeneksiz mükemmel cildi, 32-34 beden, 170 boyunda falan mı olması gerekiyor ya da bir adamın yakışıklı olması için mükemmel gür saçları, kocaman gözleri, uzun kirpikleri, uzun boyu, kaslı kolları mı olması gerekiyor. Kime göre, neye göre?

Twitter da görüyorum bazen, "Erkek dediğin 180 olur" falan diye yazılar. Belki sen öyle beğeniyor olabilirsin ama senin beğenmedin 170 boyunda bir erkeğe de aşık bir kadın vardır ve çok mutlulardır. Belki senin 40 beden, kalın bacaklı diye eleştirdiğin kadın zaten öyle olmak istiyordur ve etrafındaki insanlar onu öyle seviyordur. Sen beğenmedin diye, sana uymadı diye bu kadar ağır, ezici eleştiriler neden?

Hadi eleştirdiniz herkesi, peki siz mükemmel misiniz? Mesela en basitinden yazın magazinlerde bangır bangır bağıracaklar "şu kişi bikinili yakalandı, selülitleri vardı" falan diye. Size ne insanların dış görünüşlerinden. Onları tanımıyorsunuz. İçinde ne kadar iyi biri olduğunu bilmiyorsunuz. Gerçi iyilik-kötülükte görecelidir bence. Sizin kötü bildiğiniz birinin de yakınları ve sevenleri var. Demek ki size kötü, iyi olması gerekenlere iyi.

Bu konuyu neden bu kadar sert yazdığıma gelirsek, ben de aşırı eleştiri alıyorum çevremdekiler tarafından ve bunu bazen o kadar çok kafaya takıyordum ki günlerce doğru düzgün yemek yemeyip, ölüm diyetlerine girdiğim oluyordu ve sonrasında bir patlama yaşayıp midem patlayacak kadar olana kadar yemek yiyordum. Bu tamamen psikolojik bir baskı. Artık kimsenin bana bunu yapmasına izin vermiyorum, kendime de bunu yapmıyorum.

Kilolu bir kız değilim, sadece kalın bacaklarım var ve basenlerim büyük. Bu benden çok herkese dert olmus durumda etrafımda. Neler duymadım ki? "Bacakların beline göre çok kalın farkında mısın?" ya da "basenlerin fazla büyük bunu giyme" gibi.

Fazla kilodan dolayı bir sağlık probleminiz olsa ya da kendinizi daha iyi hissetmek için diyet yapıyorsanız, çok destekliyorum. Ama sırf birileri sizi eleştirmesin, çok güzelsin desin diye kendinize acımasız davranıyorsanız bunu yapmayın.

Kendimle barışmayı öğrendim. Ben buyum, böyleyim. Herşey, herkes mükemmel olmak zorunda değil ki zaten bence hiç kimse mükemmel değil. Kusurlarınız olabilir ama bunu örtecek güzellikleriniz de var. Güzelliklerinizi keşfedin. Kendinizi sevin ve acımasız insanlar yüzünden kendinize zarar vermeyin. Çünkü siz, sizi gerçekten seven insanlara göre mükemmelsiniz.

You May Also Like

17 yorum

 1. Kesinlikle sonuna kadar katılıyorum. Sağlık için yapılan diyetlere diyecek hiçbir şeyim yok ama sadece çevremizdekilerin zayıf dediği algıya veya güzellik anlayışına göre kendimizi hayatımızı şekillendirmeye sonuna kadar karşıyım.
  Benimde bedenim sanıyorum sana benziyor evet şu seni daha kilolu gösterir istersen giyme yada şu hareketleri yap ki basenlerin erisin vb..... gibi söylemler bana da yapıldı ama artık bende takmıyorum ben kendimi nasıl iyi hissediyorsam öyleyim...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kesinlikle öyle olmalı zaten... spor yapmak istiyorsanız bunu kendiniz için, sağlık için yapmalısınız..

   Sil
 2. Her satırına katılıyorum yazdıklarının. İnsanları bir kalıba sokmaya çalışanları anlayamıyorum ben de. Senin de söylediğin gibi olduğum gibi mutluyum ve bu kimseyi ilgilendirmiyor 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. umarım bizim gibi düşünmeyenler de kendiyle barışık olmayı öğrenebilir :))

   Sil
 3. Harika yazmışsın tebrikler
  gerçekten de mahalle baskısı var
  insan olamadığı şeyi eleştiriyor veya kendi açıklarını kapatmak için çevresindekileri yargılıyor
  en güzelini yapmışsın
  kimseye yaranmak zorunda değiliz
  aslında o diyenlere ağzının payını verip oturtmak gerekiyor
  maalesef terbiyemiz elvermiyor çoğu zaman
  kime ne herkees 90 60 90 mı olmak zorunda Marlyn gibi .))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Evet haklısınız olmak isteyen olur bu kimseyi ilgilendirmez 😊

   Sil
 4. Noktasından virgulune söylediğin her seye katılıyorum. İnsan olmayı başarabilen herkes güzeldir. Hepimiz tum kusurlarimizla bütün kalıplaşmış güzellik algilarini yıka yıka geliyoruz 💪😇

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim kuzum yorumun için, haklısın ☺☺

   Sil
 5. Umarım daha nice 100lerce yazınızla blog yazmaya devam edersiniz :)

  YanıtlaSil
 6. İnsan kendisiyle barışık olmalı, göbeğiyle de mutlu olmayı bilmeli :D Önemli olan ruh ve gönül güzelliğidir. Güzel bir noktaya temas etmişsin. Teşekkürler :) Bu arada 100. yazın için tebrikler, nice yazılara...

  YanıtlaSil
 7. Bende ilk başladığımda 100.sayıya ulaştığımda çok mutlu olmuştum. Şu anda 1300'e yaklaştım. Umarım yazmaktan vazgeçmezsin canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harikasın!! :) ilerde ne olur bilmiyorum ama yazmaya devam etmeyi düşünüyorum şimdilik :)

   Sil
 8. 100 hayırlı olsuuuun bin de olcak tabiii hep burda olcaz kiiii yaaa, okumayan olmazzzzz bi kere ben okurum kuuuu :) güzellik hımms, zeka ve espri benceee :) marilyn monroe da biricik tabiii :)

  YanıtlaSil
 9. Oldum olası insanların dış görünüşleriyle dalga geçilmesi canımı sıkmıştır. Çocukluğumdan beri ben de maruz kalmışımdır böyle şeylere. Gerçi bir çoğumuzda da oluyordur. Bir de güya müslüman bir toplumuz. İnsanların yaratılışı kendi ellerinde değil ki. Siz birini acımasızca eleştirdiğinizde; haşa Hz. Allah'ın yaratışını eleştirmiş oluyorsunuz. Ama kime anlatabilirsin ki bunları?
  Siz de üzülmeyin. Ben otobüs durağında beklerken bile -Ay sen hiç bir şey yemiyor musun? diyen kadınlar gördüm. Başımı başka tarafa çevirdim ve yok saydım. Bu insanlara yapılacak en iyi şey budur.


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklısınız, eleştirmek en basit şey bizim insanımıza göre

   Sil

Instagram